Staváte nový domov alebo uvažujete nad rekonštrukciou?

Poradíme Vám pri výbere toho najsprávnejšieho riešenia pre vás a váš domov.

STIAHNUŤ E-BOOK ZADARMO ebook-miverob

Viete, podľa čoho si vybrať okenný rám?

Plánujete kúpu nových okien a neviete, aký rám zvoliť? V našom článku sa dozviete, čím sa plastové okná odlišujú od hliníkových a ktoré sú pre váš domov lepšou voľbou.

 

Čo si pri výbere okien všímať ako prvé?

Základnú otázku, ktorú by ste si pri výbere nových okien mali položiť je, čo od okien očakávate. Každý typ okenného rámu totiž disponuje inými úžitkovými a dizajnovými vlastnosťami, ktoré sa následne premietajú aj do úrovne cenových hladín. Mali by ste preto nájsť rozumný kompromis medzi vašimi funkčnými požiadavkami a investičným zámerom. Cena však nie je jediným faktorom, ktorý by mal ovplyvňovať vaše rozhodnutie. Dôležitým ukazovateľom je samozrejme aj kvalita daného produktu. Všímajte si najmä tepelné a zvukové izolačné vlastnosti, ktoré majú výrazný vplyv na celkovú kvalitu a užívateľský komfort.

 

Plastové okná

Plastové okná sú v našich končinách takpovediac štandardom. Pre svoj ideálny pomer kvality a ceny sa stali súčasťou väčšiny slovenských domácností. Vysoký dopyt sa odráža aj v rôznorodej ponuke, ktorá je častokrát v rámci konkurenčného boja cenovo poddimenzovaná. Dôraz preto treba klásť nielen na výhodnú cenu, ale aj na kvalitu jednotlivých produktov. Okná totiž nie sú topánky, ktoré po sezóne poľahky nahradíte novými. Staviť na kvalitu sa preto skutočne oplatí. Viete, že kvalitné plastové okná majú priemernú životnosť 35 až 50 rokov? Pri výbere si preto všímajte nasledovné ukazovatele:

 

  • priepustnosť tepla
  • možnosti tesnenia
  • počet skiel
  • stavebnú hĺbku

 

Podľa najnovších noriem pre novostavby by malo plastové okno disponovať stavebnou hĺbkou 85 mm a trojitým zasklením.

 

Hliníkové okná

Hliníkové rámy sú ideálnou voľbou pre veľkoplošné okná. Úzky profil rámu pôsobí mimoriadne esteticky a podporuje efekt vyššej svetelnosti bez dizajnovo rušivých vplyvov. Oproti plastovým rámom sú hliníkové rámy tvarovo stabilnejšie a odolnejšie voči deformáciám, čo okná predurčuje k vskutku vysokej životnosti, a to až 80 – 100 rokov. Všetky tieto benefity sa logicky odzrkadlia aj na cene, ktorá je podstatne vyššia než u okien plastových. Treba však podotknúť, že hliník je vďaka svojim vodivým schopnostiam trochu slabší hospodár a má preto horší index priepustnosti tepla.

 

Kombinované okná

Výborným kompromisom medzi cenovou dostupnosťou plastových okien a úžitkovo-dizajnovými vlastnosťami hliníka, je ich kombinácia. Ak si zvolíte plastový profil okna a doplníte ho o hliníkový exteriérový kryt, zabijete takpovediac dve muchy jednou ranou. Vonkajší kryt z hliníka zabezpečí oknám nielen vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale aj luxusný, dizajnový vzhľad, ktorý môžete vášmu vkusu ušiť na mieru. Hliník totiž možno vyšperkovať rôznymi povrchovými úpravami z laminátu, či RAL farbami a dizajnovo ho tak prispôsobiť fasáde, či streche vášho domu.

Potrebujete poradiť?

Asistenčné služby

+421 948 358 753

Kvalitné okná

Najnovšie články na našom blogu

Našim klientom chceme byť čo najbližšie. Preto na našom blogu nájdete zaujímavé informácie, originálne inšpirácie a niečo málo zo sveta, v ktorom my žijeme.
Prečo vymeniť staré okná za nové?
23. septembra

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?
7. septembra

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?

Kontakt

Showroom Nitra

Bratislavská 19A-NITRA (areál NIOB)

Showroom Žilina

Bratislavská 20-ŽILINA

Asistenčné služby

+421 948 073 659

Zanechajte nám odkaz
Pripojiť súbor Zmazať