Staváte nový domov alebo uvažujete nad rekonštrukciou?

Poradíme Vám pri výbere toho najsprávnejšieho riešenia pre vás a váš domov.

STIAHNUŤ E-BOOK ZADARMO ebook-miverob

Kedy (nie) sú trojsklá jasnou voľbou

Dvojsklenné okná nás výborne chránia pred chladom, taktiež pred vysokým teplom, izolujú nás od hluku z ulice. Táto úvaha vedie k logickej otázke: Znamená to, že trojsklá naše domovy ochránia a odizolujú ešte lepšie? Odpoveď vôbec nemusí byť kladná. “Viac” totiž vždy neznamená aj “lepšie”.

Významnú úlohu pri výbere okien zohrávajú kritériá, ktoré zídu človeku zvyčajne na rozum ako prvé: cena ako faktor, ktorý limituje najmä pri násobení počtu okien jednotkovou cenou; priestupnosť tepla a teda strata vykúreného tepla, do ktorého ste investovali svoje prostriedky, je potom druhým rozhodovacím kritériom. Iste, svoju rolu zohráva aj estetické hľadisko, pre niekoho je možno dokonca práve toto na prvom mieste. Pripomíname však, že zohľadniť treba omnoho viac faktorov, ktoré by mohli naoko jasnú voľbu zvrátiť. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich podrobnejšie.

Okná vášho domova dokorán

Ak patríte k typom, ktorí sobotné ráno naštartujú vetraním celého domu či bytu, odporúčame vám zvážiť nasledujúci fakt: trojsklá významne zvyšujú váhu celého okna, čo znamená, že na pánty fyzikálne pôsobí väčšia páka, než na dvojsklá. V dôsledku toho môže dôjsť k deformovaniu okenného rámu, čo má zasa negatívny dopad na zvýšený nežiadúci únik tepla. A práve tomu chcete predsa zabrániť, všakže? Samozrejme, platí tu, že miera deformácie sa bude vzájomne citeľne odlišovať pri rôznych konštrukčných riešeniach rámov a tiež pri iných použitých materiáloch.

Únik tepla verzus priepustnosť slnečného žiarenia

To, že trojsklá lepšie izolujú, je nesporný fakt. Okrem unikajúceho tepla však zároveň izolujú aj slnečné žiarenie, ktoré môže pomôcť ušetriť vaše náklady na vykurovanie. V zime síce týmto spôsobom nedokážete skresať významné množstvo prostriedkov, keďže slnko nehreje tak, ako po zvyšnú časť roka, navyše dni sú kratšie. V letných horúčavách zas zrejme skôr privítate menšiu priepustnosť solárneho žiarenia. Naopak na jeseň a na jar slnečné lúče dokážu aspoň čiastočne pomôcť vašej peňaženke, dvojsklo totiž prepustí do interiéru približne o jednu pätinu viac solárneho žiarenia, než okná s troma sklami. Efekt úspory môžete zvýšiť vhodným umiestnením dvojsklenných okien na tú stranu vášho domu či bytu, ktorú si prajete viac vyhriať.

Zarámujte výhľad vášho okna do kvalitného rámu

Lepšie izolačné vlastnosti trojsklenného okna môže výrazne znížiť menej kvalitný rám. Pod kvalitou však nerozumieme vysoký počet komôr, ale skôr konštrukčné vyhotovenie okenného rámu. To znamená hĺbku, do akej je sklo zapustené, či použitý materiál deliaceho pásika medzi jednotlivými sklenenými tabuľami. Tieto faktory majú veľký vplyv na izolačné schopnosti celej konštrukcie. Preto ak sa rozhodnete pre viacvrstvové okno, dbajte o výber kvalitného rámu, ktorý neznehodnotí jeho výhody.

Výhody troch sklenených platní

Vnútorná sklenená výplň zostáva príjemnejšia na dotyk aj pri nižších zimných teplotách, než je to pri dvojskle. Táto zmena teploty vnútorného skla spôsobuje nežiadúce prúdenie vzduchu, ochladeného od okna. Ďalšou nevýhodou nižšieho počtu sklenených platní je rosenie, ktoré taktiež spôsobuje nižšia teplota vnútornej platne v najchladnejších mesiacoch roka. Pri dobrej kvalite okenného rámu je však tento jav takmer úplne eliminovaný. Taktiež veľmi závisí od umiestnenia kúriaceho elementu – ak sa pod oknom nachádza radiátor, prípadne máte nainštalované podlahové kúrenie, žiadne kondenzovanie zrejme nikdy nespozorujete.

Vaše okná sú otázkou vašich osobných preferencií

Pri finálnom rozhodovaní je vždy dobré poradiť sa s odborníkom, či už architektom alebo s dodávateľom vašich nových okien. Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, ktoré okno je lepšie. Navyše, pri zvážení všetkých a proti môžete nové okná na vašom dome či byte vhodne nakombinovať. Pre lepší prehľad si však na záver zhrňme klady a zápory oboch základných typov.

Výhody dvojsklenných okien:

  • Cena za okná je nižšia
  • Lacnejší profil okien
  • Priepustnosť solárneho žiarenia
  • Nižšia váha okenného rámu

Výhody trojsklenných okien:

  • Väčšia úspora nákladov na kúrenie v zime
  • Okná sa nerosia ani pri nízkych zimných teplotách
  • Pomáhajú udržať nižšiu teplotu pri letných vysokých teplotách

Potrebujete poradiť?

Asistenčné služby

+421 948 358 753

Trojsklenné okná

Najnovšie články na našom blogu

Našim klientom chceme byť čo najbližšie. Preto na našom blogu nájdete zaujímavé informácie, originálne inšpirácie a niečo málo zo sveta, v ktorom my žijeme.
Prečo vymeniť staré okná za nové?
23. septembra

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?
7. septembra

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?

Kontakt

Showroom Nitra

Bratislavská 19A-NITRA (areál NIOB)

Showroom Žilina

Bratislavská 20-ŽILINA

Asistenčné služby

+421 948 073 659

Zanechajte nám odkaz
Pripojiť súbor Zmazať