Staváte nový domov alebo uvažujete nad rekonštrukciou?

Poradíme Vám pri výbere toho najsprávnejšieho riešenia pre vás a váš domov.

STIAHNUŤ E-BOOK ZADARMO ebook-miverob

Farebný okenný rám na plastové a hliníkové okná

Steny vášho domova dokážu zvedavému okoliu odhaliť váš štýl. Najmä ak sú farby vonkajších plôch zladené aj s okennými rámami. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu kombináciu farebného okenného rámu. Naše postrehy môžete využiť pri návrhu plastových či hliníkových okien, ale napríklad aj plastových dverí.

Každé ročné obdobie je charakteristické zmenou farebnej palety, ktorými dokáže byť príroda veľmi inšpiratívna. Na rozdiel od matky prírody, my musíme pri výbere farieb nášho príbytku rozmýšľať dlhodobo, veď okná predstavujú dlhodobú investíciu do bývania – ide o veľmi dôležité rozhodnutie. Preto by ich vzhľad mal byť premyslený a zladený so zvyškom fasády obydlia. Ak stojíte pred podobnou dilemou, ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri dôležitom výbere farby rámu okna.

Základná otázka: tradičný, či moderný štýl?

Zaužívaným estetickým štandardom je vybrať farbu okenného rámu v kontraste s farbou steny. Moderný prístup však diktuje presný opak: farbu volíte buď rovnakú, ako má bezprostredné okolie rámu, alebo podobnú farbe steny, takže vzniká jemný tonálny prechod.

Táto otázka sa dá aplikovať aj na použitú paletu: za tradičné farby sa považujú tzv. teplé – čiže tie, ktoré obsahujú žltú, oranžovú, červenú alebo hnedú. Súčasnejšie farby sú posunuté do studenej škály: definované prítomnosťou modrej, zelenej, purpurovej a šedej.

Či už dávate prednosť modernému alebo tradičnému štýlu, výber farieb okenných rámov by mal v prvom rade korešpondovať s paletou už existujúcich prvkov – teda za predpokladu, že kvôli novým oknám nehodláte premaľovať celé vaše obydlie.

Počuli ste už o nových “neutráloch”?

Medzi neutrálne farby patria tlmené odtiene. Za typické neutrálne sa považujú béžová, karamelová či piesková, ktoré dominovali pri výbere “neutrálov” najmä v minulých dekádach – a na mólach módnych prehliadok dominujú doteraz. Prečo sa však obmedzovať na klasiku, keď moderná estetika dáva prednosť chladnejším odtieňom? Súčasné neutrály sú čierna, šedá alebo námornícka modrá.

Dôvod, prečo sú neutrály v kurze je jednoduchý. V prítomnosti týchto farieb sa cítime uvoľnene, komfortne; navyše sa výborne kombinujú s ľubovoľnou výraznou farbou. To z nich robí dobrých adeptov na použitie pri okenných rámoch.

Využite farbu ako nástroj na zvýraznenie

Chcete predviesť pekné okná, pochváliť sa nimi? Alebo potrebujete skryť tie nepekné… V tom prvom prípade môžete zvažovať aj výraznú farbu, ktorá podčiarkne ich umiestnenie a okná tak môžu zvýrazniť celkovú architektúru vášho domova. Ak by ste však radi zamaskovali okno, ktorého umiestnenie povedzme nezodpovedá vášmu vkusu, skúste namaľovať rám svetlým odtieňom alebo takým, ktorý umožní prelínať sa s okolitou stenou či farbou obkladu.

Rátajte aj so svojím okolím

Ak bývate v prašnej oblasti, ktorá sa ľahko zašpiní – napríklad v blízkosti diaľnice alebo staveniska, myslite na to, že biela alebo iné svetlé farby (a rovnako aj čierna a tmavá) majú tendenciu zvýrazniť prach či nečistoty. Naopak, šedá farba v stredných odtieňoch zamaskuje nečistoty najlepšie.

Ak však máte okná otočené do slnečnej strany, môžete premýšľať aj nad použitím svetlejších
farieb. Biele a svetlé odtiene totiž neabsorbujú teplo a neblednú tak rýchlo ako tmavšie farby.

Dôležité kroky pri rozhodovaní farieb:

  • Vyberte si tradičný alebo moderný štýl
  • Zvážte neutrálne farby
  • Využite farbu na zvýraznenie alebo maskovanie
  • Zvoľte farbu aj podľa prostredia, v ktorom bývate

Potrebujete poradiť?

Asistenčné služby

+421 948 358 753

Cenová kalkulačka

Najnovšie články na našom blogu

Našim klientom chceme byť čo najbližšie. Preto na našom blogu nájdete zaujímavé informácie, originálne inšpirácie a niečo málo zo sveta, v ktorom my žijeme.
Prečo vymeniť staré okná za nové?
23. septembra

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?
7. septembra

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?

Kontakt

Showroom Nitra

Bratislavská 19A-NITRA (areál NIOB)

Showroom Žilina

Bratislavská 20-ŽILINA

Asistenčné služby

+421 948 073 659

Zanechajte nám odkaz
Pripojiť súbor Zmazať