Staváte nový domov alebo uvažujete nad rekonštrukciou?

Poradíme Vám pri výbere toho najsprávnejšieho riešenia pre vás a váš domov.

STIAHNUŤ E-BOOK ZADARMO ebook-miverob

Hliníkové okná ukážu váš štýl

Okná s rámom z tohto ušľachtilého materiálu považujú odborníci za dlhodobú investíciu a práve kvôli tomuto faktu výrazne rastú na popularite. Hliníkové okná nielen dobre vyzerajú, ich údržba je pomerne jednoduchá – najmä v porovnaní s drevenými oknami – a dokonca sú priateľské voči prírode, keďže hliník je 100% recyklovateľný. Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda?

Áno, je to pravda. Možno vás krátky súhrn pozitívnych vlastností prekvapil, my sme však ešte zďaleka neskončili. Pozrime sa bližšie na jednotlivé benefity hliníkových okien. Aby sme boli dôslední, pozrieme sa aj na nevýhody, nie vždy sú hliníkové okná jednoznačnou voľbou.

Dlhovekosť aj pre vaše okná

Hliník je trvácny a odolný materiál, ktorý v spojitosti s odborne prevedenou výrobou a kvalitným vyhotovením zaručí vaším oknám dlhý život. Hovoríme o nielen dlhých rokoch, ale vlastne až o desaťročiach trvanlivosti.

Flexibilita pri ľahkej váhe

Jednou z mnohých výhod práce s hliníkom je aj možnosť netradičných tvarových riešení, takže môžete pokojne popustiť uzdu svojej fantázií. Tejto možnosti nahráva aj fakt, že hliník dokáže uniesť aj veľkú váhu väčších sklenených výplní. Naproti tomu samotný rám z tohto materiálu má nízku hmotnosť v porovnaní nielen s oknami s dreveným rámom, ale v niektorých prípadoch dokonca aj s rámom vyhotoveným z plastu.

Bezpečné, ale šetrné

Použitý materiál je ušľachtilým kovom, čo znamená väčšiu odolnosť aj voči pokusom o násilné vniknutie. Pre porovnanie: hliník je 3-krát pevnejší ako plast a 4,3-krát pevnejší ako drevo. Pri oknách z takto silného materiálu sa skutočne môžete cítiť bezpečnejšie, ako pri plastových, či drevených.

Zároveň pri použití väčších okenných tabúľ dokážete dlhodobo ušetriť nemalé finančné prostriedky, čo je pri cenách za energie (rastúcich z roka na rok) stále aktuálnejšia téma. Túto výhodu umocňujú okná s prerušeným tepelným mostom, ktorý môžete doplniť o ďalší stupeň izolácie. Takže pri zvyšujúcej sa bezpečnosti znižujete zaťaženie rozpočtu.

Okná priateľské k prírode

Už sme sa zmienili o fakte, že hliník je úplne recyklovateľný, ak to chceme vyjadriť v číselnej hodnote tak ide o 100%-nú opätovnú využiteľnosť. No šetrnosť k životnému prostrediu nespočíva iba v tom: svojimi kvalitnými izolačnými vlastnosťami pomáha k nižšej spotrebe energií, či už doma kúrite plynom, elektricky alebo v krbe.

A za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že v prípade hliníkových okenných rámov je údržba náramne jednoduchá. Stačí, ak v priebehu 2 – 4 mesiacov okná a rámy umyjete – a to je všetko, nič viac netreba.

Vyššia cena hliníkových rámov

Všeobecne platí, že hliníkové okná sú drahšie, ako plastové a aj tie drevené. V mnohých prípadoch pochopiteľne ide o zásadný faktor a staviteľ sa musí rozhodnúť, či bude uberať z rozpočtu na inom mieste, alebo sa rozhodne pre lacnejší variant.

Za nevýhodu môžeme považovať väčšiu náchylnosť hliníkových okien na tvorbu kondenzátu. Tento problém však spoľahlivo rieši prerušenie tepelného mosta, najmä ak je nainštalované správne.

Za nevýhodu by sme mohli považovať moderný vzhľad okien pre prípad, že potrebujete zachovať doterajší vzhľad napríklad pri historickej budove alebo jednoducho hliníkové okná nevyhovujú svojim štýlom. Vtedy zrejme siahnete po inom riešení. Túto vlastnosť však môžeme považovať rovnako aj za výhodu.

Výhody hliníkových rámov:

 • Dlhovekosť
 • Nízka hmotnosť
 • Flexibilita
 • Bezpečnosť
 • Výborné izolačné vlastnosti
 • Jednoduchá údržba
 • Priateľské k prírode
 • Moderný vzhľad

Nevýhody hliníkových rámov:

 • Cena za okná je vyššia
 • Náchylnosť na tvorbu kondenzu
 • Moderný vzhľad

Potrebujete poradiť?

Asistenčné služby

+421 948 358 753

Hliníkové okná

Najnovšie články na našom blogu

Našim klientom chceme byť čo najbližšie. Preto na našom blogu nájdete zaujímavé informácie, originálne inšpirácie a niečo málo zo sveta, v ktorom my žijeme.
Prečo vymeniť staré okná za nové?
23. septembra

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?
7. septembra

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?

Kontakt

Showroom Nitra

Bratislavská 19A-NITRA (areál NIOB)

Showroom Žilina

Bratislavská 20-ŽILINA

Asistenčné služby

+421 948 073 659

Zanechajte nám odkaz
Pripojiť súbor Zmazať