Staváte nový domov alebo uvažujete nad rekonštrukciou?

Poradíme Vám pri výbere toho najsprávnejšieho riešenia pre vás a váš domov.

STIAHNUŤ E-BOOK ZADARMO ebook-miverob

Ako si správne vybrať okná? Poradíme vám!

Ktorý vynález zo 17. storočia nám umožňuje vidieť cez stenu? Áno, áno správna odpoveď je okno. Dostali sme sa do doby, kedy už naozaj nie je problém vyrobiť okno akýchkoľvek tvarov, z rôznych materiálov a spôsobom otvárania. Vďaka vývoju okenného profilu sa postupne eliminujú nepriaznivé vlastnosti jednotlivých materiálov a tak sú mnohé rozdiely medzi plastovými, drevenými či hliníkovými oknami len veľmi zanedbateľné. Do popredia sa teda dostáva vzhľad. Dnes sa pozrieme na to, ako môžete správnym výberom zvýšiť komfort bývania, zvýrazniť vzhľad domova a v neposlednom rade znížiť náklady na kúrenie.

Plastové drevené okná

Tak drevené alebo plastové? Už v úvode sme spomínali že výrobcovia okien pokročili natoľko, že si je dnes už naozaj z čoho vyberať. Plastové okná, hliníkové, drevené alebo ich kombinácie? Máte radi drevo, no chceli by ste plastové okná pre ich izolačné vlastnosti? U nás to nie je žiadny problém. Stačí otvoriť našu nezáväznú cenovú kalkuláciu a vybrať si z bohatej ponuky materiálov a farieb.

„Dnes už naozaj, nie je problém vybrať akékoľvek farebné prevedenie okenných rámov!“

Dvojsklo alebo trojsklo?

Najdôležitejším technickým parametrom okna je súčiniteľ prestupu tepla U, ktorý nám napovedá, koľko tepla oknom unikne. Ak chcete šetriť viac energie a zabrániť unikaniu tepla z interiéru, určite siahnite po trojskle. Výhodou vyššej tepelnej izolácie trojskla je menšie ochladzovanie vnútorného skla, a tým znížené riziko rosenia! Touto voľbou výrazne obmedzíte priechodu slnečnej energie z exteriéru, čo je v lete veľmi dobré. No v zime a prechodných obdobiach, kde chýbajú slnečné lúče, budete musieť prikúriť o čosi viac. Ak teda bývate v pásme, kde je väčšina dní teplejších a slnečných, pokojne siahnite po dvojskle. Tepelné straty dvojskiel počas mrazivých zimných nocí sú však oveľa väčšie ako nižšie solárne zisky trojskla počas dňa.

 

Okenné rámy

Stručný prehľad okien

Výhody a nevýhody plastových okien

Plastové okná jednoznačne vyhrávajú v pomere cena/parameter. Problematickejším môže byť zasklenie väčšej plochy. Veľkými výhodami sú nízke nároky na údržbu, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, relatívne nízka cena v pomere k tepelnotechnickým parametrom a široký výber úpravy povrchu. Negatíva tohto typu sú väčšia hrúbka rámov, horšie mechanické vlastnosti a väčšia tepelná rozťažnosť.

Výhody a nevýhody drevených okien

Z ekologického hľadiska sa pozeráme na výhodnú voľbu vzhľadom na materiál a parametre okna. Za najväčší trend v posledných sezónach môžeme označiť drevohliníkové okná, ktoré majú moderný vzhľad a výborné parametre. Prírodný materiál a prírodný vzhľad sú spolu s prirodzenými tepelnoizolačnými schopnosťami jednými z najväčších výhod. Čo sa týka rámov, ich poškodenie sa dá jednoducho opraviť a farbu môžete kedykoľvek meniť. Negatívna môže byť vyššia cena oproti plastovým oknám a vyššie nároky na údržbu.

Výhody a nevýhody hliníkových okien

Súčasná architektúra s veľkými zasklenými plochami si vyžaduje tento typ okien. Hliníkové okná sú v tomto prípade jednoznačná voľba! Ich elegantný vzhľad, rozmanitosť úpravy povrchu, nízka hmotnosť spojená s vysokou pevnosťou, dlhá životnosť a odolnosť sú bezpochyby veľkými kladmi. Taktiež netreba zabudnúť na recyklovateľnosť materiálu a nízke nároky na údržbu. Jediným mínusom je ich cena.

Najlepšie riešenie, ktoré vydrží celé generácie

Výber toho správneho okna závisí od mnohých faktorov. Či sa jedná o okná otočené smerom k ceste s rušnou premávkou alebo strešné domové okná, plastové okná či hliníkové okná… Veľmi veľa záleží aj od pásma, v ktorom sa nachádzate, aj od svetovej strany, na ktorú okná smerujú. My vám poradíme najlepšie riešenie, ktoré vydrží celé generácie. Stačí bezplatne vyplniť objednávkový formulár na našej stránke. V ňom si môžete navoliť rôzne typy skiel, farby a typy rámov, rôzny dizajn rúčok a oveľa viac.

Potrebujete poradiť?

Asistenčné služby

+421 948 358 753

Cenová kalkulačka

Najnovšie články na našom blogu

Našim klientom chceme byť čo najbližšie. Preto na našom blogu nájdete zaujímavé informácie, originálne inšpirácie a niečo málo zo sveta, v ktorom my žijeme.
Prečo vymeniť staré okná za nové?
23. septembra

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?
7. septembra

Ako postupovať pri zameraní plastových okien?

Kontakt

Showroom Nitra

Bratislavská 19A-NITRA (areál NIOB)

Showroom Žilina

Bratislavská 20-ŽILINA

Asistenčné služby

+421 948 073 659

Zanechajte nám odkaz
Pripojiť súbor Zmazať